Site icon Читай News

Запалення повіки ока: ознаки та лікування

Запалення повіки ока: ознаки та лікування

Очі — дуже вразливі та чутливі органи. Потерши їх після тривалої роботи за комп’ютером, вранці можна прокинутися з червоними та набряклими повіками. Не слід затягувати з походом до лікаря. Можливо, це не просто подразнення, а запалення кромки повік — блефарит. В клініці «JMC» лікар офтальмолог огляне око, та дасть рекомендації щодо лікування. Запис до лікаря на офіційному сайті за посиланням: https://jmc.org.ua/.

Почервоніння, набряк, скупчення секрету в куточках очей суттєво псують естетику обличчя. Однак до лікаря потрібно поспішити не тільки через непривабливий вигляд. На гостроті зору просте запалення не позначиться, але блефарит, перейшовши в хронічну стадію, може спровокувати розвиток офтальмологічних патологій. При персистувальному перебігу захворювання важче піддається лікуванню. Чому війкова кромка повік запалюється, як лікують блефарит — розповімо в нашій статті.

Причини запалення

Блефарит є поліетіологічним захворюванням. Фактори ділять на неінфекційні та інфекційні.

До першої групи відносять:

Блефарит нерідко супроводжує цукровий діабет і метаболічний синдром. При порушенні обміну речовин змінюється біохімічний склад секрету мейбомієвих залоз, розташованих на краях повік, які виробляють маслянистий компонент сліз. Густий секрет закупорює слізні протоки, через що розвивається запалення.

Інфекційний блефарит ініціюють:

У маленьких дітей причиною захворювання часто стає неправильний догляд за очима.

Види запалень

Блефарит класифікують за розташуванням первинного вогнища запалення:

За клінічною формою запалення буває:

Стафілококове і демодекозне ураження більше характерні для передньокрайового блефариту, себорейна форма, офтальморозацеа — для задньокрайового.

Симптоми

Блефариту властива симетричність запального процесу. У 99% захворювання вражає обидва ока. Для запального процесу характерні такі прояви:

Поступово посилюється чутливість до світла, розвивається світлобоязнь. У куточках очей накопичуються специфічний секрет, лусочки відмерлого епітелію. За інфекційного блефариту з’являється нагноєння слізного каналу, яке склеює верхню і нижню повіку.

Інші симптоми залежать від клінічної форми хвороби. За офтальморозацеа на верхніх повіках з’являються невеликі червоно-сірі пустули з гнійним вмістом.

Гнійники лопаються рідко, але якщо це трапляється, вії верхньої і нижньої повіки починають злипатися.

Себорейне запалення проявляється потовщенням війкової кромки. Вона покривається жовтими лусочками. Через порушену десквамацію частинки шкірного сала й епітелію ущільнюються, утворюючи сверблячий жовтуватий наліт на краєчку.

Алергічному блефариту властиві сильна набряклість, потемніння верхніх повік — симптом алергічного синця. За такої форми хвороби практично завжди паралельно розвивається кон’юнктивіт, тому почервоніння характерне не тільки для повік, а й для очних яблук. Шкіра періорбітальної зони (навколо очей) сильно свербить.

За демодекозної форми хвороби яскраво виражене подразнення шкіри — повіки набувають форми валиків червоного кольору. Крім того, кліщі виділяють липкий секрет, який під час сну склеює вії верхньої і нижньої повіки, утворюючи щільні скоринки.

Склеювання буває настільки сильним, що без розмочування кірочок не представляється неможливим розліпити очі.

Найважчим вважається виразковий стафілококовий блефарит. Спочатку війковий край покривається поверхневими пухирцево-гнійничковими висипаннями, потім бактерії проникають у війкові цибулини, утворюючи гнійні пустули. У разі розриву гнійничків формуються сверблячі болючі ерозії, виразки. Засихаючи, вони перетворюються на кірку, при видаленні якої утворюються рубці. У місцях рубцювання порушується ріст вій. За тяжкого перебігу виразкового блефариту можна залишитися зовсім без вій.

Можливі ускладнення

Найпоширеніше ускладнення — синдром сухого ока. Запалення, набряклість незмінно переходять на внутрішню поверхню повіки, звернену до кон’юнктиви. Через це швидко рветься слізна плівка, а в місцях розриву під час моргання підвищується тертя рогівки.

При несвоєчасному лікуванні запалюються:

Крім того, виникає ризик розвитку виразки рогівки ока, яка може призвести до втрати зору.

Діагностика

Оскільки ознаки хвороби виражені досить яскраво, діагноз можна поставити вже за зовнішнім виглядом пацієнта. Детальна діагностика потрібна для визначення причини та лікування. Офтальмолог проводить біомікроскопію — дослідження видимих частин ока — повік, склери, кон’юнктиви, райдужки, кришталика, рогівки за допомогою щілинної лампи.

За демодекозної природи захворювання буде виявлено кліща, його личинки. Якщо лікар підозрює алергічне запалення, будуть призначені алергопроби для визначення алергену.

За інфекційного блефариту важливо переконатися, що збудником є саме стафілокок. Для цього з основи вій беруть зішкріб і відправляють його на аналіз — бактеріологічний посів. Визначення збудника дає змогу підібрати найефективніші препарати для протимікробної терапії.

Додатково проводять стандартний офтальмологічний огляд для виявлення порушень гостроти зору. До нього входять такі заходи:

У разі, коли лікування запалення повік неефективне, офтальмолог може припустити розвиток онкології — базального раку, карциноми повік. Для підтвердження або спростування діагнозу виконують біопсію з подальшою гістологією.

Лікування запалення

Лікування стафілококового (іншого бактеріального) блефариту спрямоване на знищення інфекції. Пацієнту призначають таблетовані антибіотики, антибактеріальні мазі для змащування повік. У разі виразкового ураження війчастої кромки дефекти обробляють антисептичними та антибактеріальними розчинами. Для купірування запального процесу застосовують очні краплі з протизапальною дією.

У боротьбі з демодексом використовують косметичні засоби для проблемної шкіри, а також глюкокортикостероїди для місцевого застосування. У разі алергічного запалення призначають мазі та антигістамінні засоби в краплях або таблетках. У терапії себорейного блефариту й офтальморозацеа застосовують засоби від дерматологічних захворювань, доглядову косметику для проблемної шкіри.

Для відновлення і підтримки імунітету проводять терапію:

Також може бути призначена імуностимулювальна терапія ліками для зміцнення імунітету.

Важливий момент у лікуванні блефариту — проведення гігієнічних процедур. Повіки потрібно щодня очищати від нальоту, себорейних лусочок, гнійних виділень та інших сторонніх частинок. У разі своєчасної терапії та дотримання правил гігієни прогноз захворювання сприятливий.

Exit mobile version